Megvadultak a románok, Spanyolország útját követik: sokkoló váddal támadják Magyarországot
Komoly üzletet akadályoznának meg.
A jobboldalra húzó román diaszpóra szavazását akarta akadályozni Titus Corlăţean volt román külügyminiszter – állítja a román korrupcióellenes ügyészség (DNA). A bűnvádi eljárás így hivatali visszaélés és a választójog gyakorlásának akadályozása miatt indulhat meg, ha a szenátus beleegyezik a politikus mentelmi jogának felfüggesztésébe.
Bűnvádi eljárást kezdeményezett a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) Titus Corlăţean volt román külügyminiszter ellen, akit hivatali visszaéléssel és a választójog gyakorlásának akadályozásával gyanúsítanak.
A vádhatóság hétfői közleménye szerint a szociáldemokrata (PSD) politikus a 2014-es elnökválasztáson a külföldi szavazás rossz megszervezésével szándékosan akadályozta a hagyományosan jobbra húzó román diaszpóra voksolását, hogy ezzel saját pártja államfőjelöltje, Victor Ponta akkori kormányfő megválasztásának esélyeit növelje a jobboldal jelöltjével, Klaus Iohannisszal szemben.
Kelleni fog a szentátus hozzájárulása
A DNA szerint Corlăţean önkényesen döntött a külföldi választókörök kialakításáról, és figyelmen kívül hagyta azoknak a külképviseleteknek a jelzéseit, amelyek új szavazóhelyiségek megszervezését javasolták a román vendégmunkások által sűrűn lakott térségekben. A DNA szerint Corlăţean, hivatali hatalmával visszaélve, jogosulatlan politikai haszonhoz juttatta a szociáldemokrata államfőjelöltet.
A legfőbb ügyész hétfőn hivatalos átiratban igényelte Titus Corlăţean kiadását az igazságszolgáltatásnak. A DNA csak akkor folytathat büntetőeljárást a parlamenti mentességgel rendelkező volt miniszter ellen, ha ehhez a szenátus is hozzájárul.
Éppen a választójog gyakorlásának akadályozása vezethetett Pontáék vereségéhez
A bukaresti politikai elemzők szerint Victor Ponta éppen azért veszítette el a választást az esélytelenebbnek tartott Iohannisszal szemben, mert kormánya akadályozni próbálta a külföldön élő román állampolgárokat választójoguk gyakorlásában.
Az elnökválasztás első fordulójában hatalmas sorok alakultak ki a külföldön berendezett román szavazóköröknél és sok román állampolgárnak nem sikerült leadnia voksát. Az emiatt kialakult, internetes fórumokon szerveződött tiltakozási hullám a második fordulóra példátlanul sok fiatalt mozgósított, akik megfordították a választás kimenetelét, Iohannist juttatva az elnöki székbe.
Titus Corlăţean 2012 nyara és 2012 novembere között vezette a román diplomáciát. A 2014-es elnökválasztás első fordulója után, a külföldi választóköröknél történt fennakadások nyomán lemondott tisztségéről.